Veľké banky v EÚ menia platové tarify, aby vyhoveli novým smerniciam

Londýn 21. decembra (TASR) – Veľké americké a švajčiarske investičné banky uvažujú o tom, že budú európskym zamestnancom vyplácať vyššie mzdy a nižšie prémie. Dôvodom sú nové smernice Európskej únie. Uviedol to dnes britský denník Financial Times.

Podľa novín sa najväčšie svetové banky chystajú prepracovať svoje mzdové tarify pre filiálky v únii tak, aby vyhovovali európskym smerniciam.

"V rôznych častiach sveta tak budú naši zamestnanci dostávať odlišné platy," citujú noviny nemenovaného amerického bankára. "V Británii budú mať vyššie mzdy, ale nižšie prémie, v USA budú zase prémie o niečo vyššie a mzdy nižšie," dodal.

Financial Times v tejto súvislosti citujú aj nemenovaného európskeho bankára, podľa ktorého "sú politici naivní, ak si myslia, že banky budú pravidlá Európskej únie uplatňovať aj v iných štátoch sveta".

Kontrolu dodržiavania smerníc, ktoré začnú platiť od 1. januára 2011, má na starosti európsky bankový dohľad (CEBS). Bude preverovať, či banky uplatňujú limity na prémie za rok 2010, ktoré by nemali prekročiť 20 % z príjmu zamestnanca. Podľa niektorých bankárov sú európske smernice prísnejšie, ako tie, na ktorých sa dohodli lídri 20 najväčších ekonomík sveta.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop