Viaceré banky sa obávajú dezinterpretácie záťažových testov

Londýn 19. júla (TASR) – Viacerí významní európski bankári a regulačné úrady v Európskej únii sa obávajú, že trhy by si mohli nesprávne vyložiť výsledky tzv. záťažových testov európskych bánk, ktoré majú odhaliť, či dokážu odolať prípadným hospodárskym otrasom. Uviedol to dnes britský denník Financial Times.

Podľa renomovaných londýnskych novín správne rady bánk v Británii, Francúzsku a Nemecku majú výhrady k spôsobu uskutočnenia záťažových testov. Pritom ide o banky, u ktorých sa predpokladá, že dosiahnu v teste dobrý výsledok.

"Nejde o to, či zvládneme test," citujú noviny nemenovaného riaditeľa finančnej divízie jednej z bánk. "Ale o to, že trhy budú porovnávať výšku nášho kapitálu s kapitálom iných ústavov, ktorý bol určený celkom odlišným a netransparentným spôsobom," dodal.

Záťažovému testu sa v celej Európskej únii podrobilo 91 bánk, vrátane mnohých regionálnych finančných ústavov, ktoré trhy podozrievajú, že majú veľa slabých miest. Únia sa tak snaží obnoviť dôveru vo finančný sektor.

Podľa britských novín medzi bankami, ktoré sa obávajú dezinterpretácie výsledkov testu, patria BNP Paribas, HSBC, Deutsche Bank, Santander, UniCredit and ING. Výsledky testu majú byť zverejnené v piatok 23. júla.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll