Vklady v bankách krízou zasiahnutých štátov eurozóny opäť rastú

Frankfurt nad Mohanom 28. januára (TASR) – Sporitelia začínajú opäť dôverovať bankám v krízou zasiahnutých štátoch eurozóny a zverujú im viac peňazí. Napríklad v Grécku vzrástli v decembri 2012 v porovnaní s novembrom vklady domácností a firiem o 6,4 miliardy eur na 167,8 miliardy eur, citovala agentúra DPA správu Európskej centrálnej banky (ECB).

Zvýšili sa aj vklady v bankách v Taliansku a Španielsku. V Taliansku dosiahli vklady s hodnotou 1,497 bilióna eur dokonca najvyššiu úroveň od zavedenia eura.

Tento vývoj môžeme považovať za signál, že obavy z rozpadu eurozóny a kolapsu bánk poľavujú. "Najtemnejšie mračná nad eurozónou sa rozptýlili," povedal minulý týždeň prezident ECB Mario Draghi.

Naopak, v Nemecku, ktoré sa počas krízy považovalo za bezpečný prístav, objem vkladov klesol v decembri z novembrových 3,19 bilióna eur na 3,143 bilióna eur.

Celkovo dosiahli vklady domácností a firiem v bankách eurozóny na konci roka 2012 podľa údajov ECB približne 10,9 bilióna eur. Na konci roka 2011 to bolo 10,75 bilióna eur.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom gl