Volcker: Kríza v Grécku sa dá zvládnuť a euro určite prežije

New York 7. marca (TASR) – Predstavitelia Európy majú šťastie, že prvú veľkú krízu v eurozóne vyvolal jeden z jej slabších členov a euro túto krízu určite prežije. Povedal to bývalý šéf Federálneho rezervného systému Paul Volcker.

"Som aj naďalej presvedčený, že euro súčasnú krízu prežije," povedal Volcker v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Ako dodal, "možno je aj šťastím, že sa to udialo v takej malej krajine eurozóny, akou je Grécko, ktorá nepredstavuje (pre EÚ) neriešiteľný finančný problém".

Kurz eura klesol oproti doláru za ostatné tri mesiace o 8 %, keď rozpočtové problémy Grécka vyvolali obavy, že by krajina mohla oznámiť bankrot a spôsobiť rozpad eurozóny. Súčasné zmluvy totiž nestanovujú žiadne pravidlá ako pomôcť v takejto situácii členskej krajine v problémoch a eurozóna ani nemá samostatné ministerstvo financií, ktoré by v takomto prípade mohlo zasiahnuť. To zvýšilo riziko, že problém Grécka sa nepodarí vyriešiť a riziková prirážka na grécke štátne dlhopisy nad úroveň referenčných nemeckých dlhopisov (bundov) vzrástla v januári na závratných 396 bázických bodov. To je najvyššia hodnota od roku 1998.

Gréci ale tento týždeň oznámili nové úsporné kroky v hodnote 4,8 miliardy eur a podarilo sa im aj predať ďalšie dlhopisy v objeme 5 miliárd eur, čo čiastočne znížilo hodnotu rizikovej prirážky na grécke dlhopisy. Podľa Volckera je to "dobrý signál" ďalšieho vývoja situácie.

12 dan pop