FINANCIE: Výnosy z 10-ročných dlhopisov troch krajín eurozóny sú rekordne nízke

Londýn 21. novembra (TASR) – Výnosy z desaťročných dlhopisov troch krajín eurozóny dnes klesli na rekordne nízku úroveň. Je to reakcia na vyhlásenie prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, že banka je pripravená rozšíriť nákup aktív aj o dlhopisy eurozóny. Trhy to označili za doteraz „najsilnejší signál“, že ECB nemá k tomuto kroku ďaleko. Informovala o tom agentúra Reuters.

Výnosy z 10-ročných dlhopisov Írska, Talianska a Rakúska dnes na sekundárnych trhoch dosiahli niekoľkoročné minimá a aj ďalšie štáty bloku zaznamenali pokles výnosov. Presnejšie, výnosy z talianskych dlhopisov sa znížili o 5 bázických bodov na 2,246 %, z írskych na 1,52 % a rakúskych na 0,953 %. Draghi dnes totiž na konferencii bankárov okrem iného vyhlásil, že je potrebné urýchlene naštartovať rast príliš nízkej inflácie v eurozóne.

Investorov však zaujali predovšetkým jeho slová, že ECB môže zvýšiť rozsah, tempo a rozšíriť skladbu nakupovaných dlhopisov, ak sa ukáže, že opatrenia, ktoré doteraz prijala, na podporu hospodárstva nestačia na oživenie inflácie. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne už totiž kleslo na 0,4 %, a to je hlboko pod 2-% cieľovou hranicou ECB.

Aj výnosy zo španielskych 10-ročných dlhopisov sa držia na nízkej úrovni a sú len o jeden bázický bod vyššie, ako je ich historické minimum 2,055 %, zatiaľ čo výnosy z referenčných nemeckých dlhopisov sa pohybujú okolo úrovne 0,78 %.

1 bal gl