Weber: Európsky menový fond ide proti pravidlám Európskej únie

Frankfurt nad Mohanom 9. marca (TASR) – Európsky menový fond (EMF), ktorý by pomáhal krajinám vo finančnej núdzi, je kontraproduktívna myšlienka, ktorá ide proti pravidlám Európskej únie (EÚ). Povedal to dnes prezident nemeckej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Axel Weber.

"Akékoľvek diskusie o záchranných akciách sú úplne kontraproduktívne. Grécko sa musí sústrediť najmä na znižovanie rozpočtového schodku," povedal Weber.

Dodal, že diskusie o tejto téme sa síce líšia, ale "určite nikomu nepomáha, ak sa debatuje o spôsobe záchrany zo strany inštitúcií, keď hlavnou otázkou je, ako zrealizovať v Grécku rozpočtové reformy".

Weberove slová nasledovali po pondelkovej kritike zo strany ďalšieho člena Rady guvernérov ECB Jürgena Starka. Ten povedal, že takýto mechanizmus nie je zlučiteľný s princípmi menovej únie. "Bol by to začiatok finančnej nivelizácie v Európe, ktorá bude veľmi nákladná, stanoví chybné stimuly a zaťaží krajiny so solídnymi verejnými financiami." Stark tiež varoval, že fond "vo verejnosti podkope akceptáciu eura a Európskej únie".

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan lom gl