Weber: Spoločné dlhopisy eurozóny nepomôžu vyriešiť dlhovú krízu

Viedeň 10. februára (TASR) – Spoločné dlhopisy eurozóny ani nákup štátnych dlhopisov nepomôžu vyriešiť dlhovú krízu eurozóny. Povedal to dnes na finančnom fóre vo Viedni Axel Weber, člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) a zároveň prezident nemeckej centrálnej banky.

"Vydávanie takzvaných eurodlhopisov alebo nákup štátnych dlhopisov na sekundárnom trhu nie je vhodnou metódou v boji s (dlhovou) krízou," povedal Weber, podľa ktorého tieto nástroje vedú ku kolektivizácii rizík, a tým aj k oslabovaniu rozpočtovej disciplíny štátov.

Nemecký člen Rady guvernérov ECB bol donedávna favoritom na najvyšší post centrálnej banky eurozóny, ktorý súčasný šéf Jean-Claude Trichet opustí koncom októbra. Vo štvrtok (9.2.) však zdroje z európskych finančných kruhov informovali, že sa kandidatúry vzdal, keďže v poslednom období sa dostával do stále väčších sporov s väčšinou predstaviteľov eurozóny aj ECB.

Podľa dnešných informácií nemenovaných zdrojov z nemeckej vlády sa Weber stretne v tejto veci v piatok (11.2.) s kancelárkou Angelou Merkelovou a ministrom financií Wolfgangom Schäublem. Zároveň sa v ten deň nezúčastní na francúzsko-nemeckej schôdzke, na ktorej okrem ministrov financií obidvoch krajín bude aj guvernér francúzskej centrálnej banky.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan ed