Wellink: Slabý jüan plus problémy Grécka môžu viesť k novej kríze

Amsterdam 25. marca (TASR) – Neochota Číny revalvovať svoju menu v kombinácii s vysokým rozpočtovým deficitom v Grécku a iných krajinách by mohli viesť k novej hospodárskej kríze. Povedal to dnes člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Nout Wellink.

"Čínska politika v oblasti výmenných kurzov je problém. Peking tvrdohlavo trvá na nadväzovaní jüanu na dolár," dodal Wellink. Podľa mnohých ekonómov je jüan podhodnotený približne o 40 %, čo dáva čínskym vývozcom neprimeranú cenovú výhodu v medzinárodnom obchode. Wellink je však presvedčený, že Čína by mala svoju menu postupne revalvovať, ak sa chce vyhnúť hroziacej kríze výmenných kurzov.

Navyše sa však objavili problémy Grécka a kombinácia týchto faktorov môže podľa Wellinka spôsobiť novú krízu.

"Okrem pôvodných obáv v súvislosti s obchodmi typu carry trade a čínskou politikou menových kurzov sa na trhu objavila ďalšia potenciálna "rozbuška", ktorá by mohla rýchlo viesť k ďalšej kríze," dodal Wellink, reagujúc na problémy Grécka.

Podľa neho je nevyhnutné čo najrýchlejšie nájsť riešenie pre Grékov, ktorých rozpočtový deficit dosiahol za rok 2009 podľa posledných odhadov 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Wellink verí, že by to mohla byť kombinácia pomoci od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Informovala o tom agentúra Reuters.