Zavedenia eura v Poľsku nie je momentálne na programe vlády

Varšava 8. decembra (TASR) – Zavedenia eura v Poľsku nie je momentálne na programe vlády. Dôvodom je dlhová kríza v eurozóne. Uviedol to dnes Jan Krzysztof Bielecki, šéf tímu ekonomických poradcov premiéra Donalda Tuska.

"Zavedenie eura v tomto momente nie je na programe. V súčasnej situácii nie je reálne hovoriť o vstupe do eurozóny," vyhlásil.

Novým členom menovej únie sa tak spomedzi východoeurópskych štátov po Slovinsku a Slovensku stane od 1. januára 2011 len Estónsko. Najväčšie postkomunistické ekonomiky Európskej únie, ktoré pri svojom vstupe do európskeho bloku v roku 2014 súhlasili so zavedením spoločnej meny, sú tak čoraz menej ochotné vymeniť národné meny za euro. Dôvodom sú dlhové problémy Grécka a Írska, ktorým museli ostatní členovia eurozóny poskytnúť finančnú pomoc.

Český premiér Petr Nečas v pondelok (6. 12.) dokonca vyhlásil, že vstup do eurozóny by v súčasnej situácii bol "ekonomickým bláznovstvom".

Poľsko chcelo pôvodne zaviesť euro v krajine od roku 2012. Po vypuknutí globálnej hospodárskej krízy a spomalení svetovej ekonomiky však tempo rastu poľského hospodárstva kleslo a aj keď sa krajina ako jediná v únii vyhla recesii, nedokázala splniť podmienky na vstup do eurozóny.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal gl