Žiadna krajina eurozóny nie je zodpovedná za dlhy iného štátu

Berlín 23. januára (TASR) – Žiadna krajina eurozóny nie je zodpovedná za dlhy iného štátu menovej únie. Uviedol to dnes člen predstavenstva Európskej centrálnej banky Jürgen Stark v rozhovore o problémoch Grécka, pre nedeľné vydanie nemeckých novín Welt am Sonntag, ktorý sa však už dnes objavil na internetovej stránke tohto periodika.

Podľa Starka Grécko musí svoje problémy riešiť komplexne. To znamená, že okrem opatrení na zníženie deficitu musí od základov zmeniť hospodársku politiku krajiny tak, aby neprodukovala ďalšie schodky vo verejných financiách.

"Niektoré štáty dokonca akceptovali zníženie platov – iná alternatíva pre ekonomiky, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii nie je," pripomenul Stark.

Grécke verejné financie sú vo veľmi zlom stave. Krajina sa snaží zredukovať obrovský schodok v rozpočte, ktorý sa v roku 2009 vyšplhal na 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Objavili sa však aj pochybnosti o dôveryhodnosti gréckych štatistík po tom, ako Európska komisia odhalila, že Atény roky skresľovali údaje o rozpočte.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop