Zvyšujú sa rizikové prirážky na dlhopisy slabších členov eurozóny

Londýn 14. mája (TASR) – Dlhopisom okrajových štátov eurozóny sa darí horšie ako referenčným nemeckým dlhopisom, takzvaným Bundom. Narastajú totiž obavy, že úsporné opatrenia zabrzdia rast ich ekonomík.

Riziková prirážka na 10-ročné grécke dlhopisy voči 10-ročným nemeckým dlhopisom dnes vyskočila o 26 bázických bodov na 504 bodov, čo je najviac od utorka (11.5.). Prirážka na talianske vládne dlhopisy sa zvýšila na 102 bodov, keď vo štvrtok (13.5.) klesla na 94 bodov, čo bola najnižšia úroveň od 22. apríla.

Obchodníci tvrdia, že trendom je prílev kapitálu do bezpečných aktív na úkor rizikovejších. Predpokladajú však, že zvyšovanie rizikových prirážok nebude nijak výrazné vzhľadom na to, že Európska centrálna banka (ECB) spustila v pondelok (10.5.) program výkupu dlhopisov, ktorého cieľom je zastaviť šírenie dlhovej krízy a stabilizácia trhov.

Obavy zo slabého rastu tiež oslabili európske akcie. Index FTSEurofirst 300 dnes stratil 2 %. Euro oslabilo voči doláru až na 1,2450 USD/EUR, čo je najmenej za ostatných 18 mesiacov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop