FINANCIE:EK schválila pomoc pre 4 menšie španielske banky v objeme 1,87 mld. eur

Brusel 20. decembra (TASR) – Európska komisia dnes schválila plány reštrukturalizácie štyroch menších španielskych bánk a s tým spojenú pomoc v objeme 1,87 miliardy eur. Urobila tak pár týždňov potom, ako súhlasila s plánmi reštrukturalizácie a poskytnutím pomoci pre štyri väčšie ústavy. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

EK oznámila, že súhlasila s plánmi reštrukturalizácie bánk Liberbank, Caja3, Banco Mare Nostrum a Banco CEISS. „V priebehu pár mesiacov sa nám podarilo odštartovať kompletnú reštrukturalizáciu ôsmich (španielskych) bánk,“ povedal komisár Európskej únie pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia, ktorý dodal, že to prispeje k „obnoveniu zdravého finančného sektora v krajine“.

Na základe plánov reštrukturalizácie musia spomínané štyri banky zastaviť poskytovanie úverov pre realitný sektor a namiesto toho sa zamerajú na retailové aktivity a poskytovanie pôžičiek malým a stredným podnikom. V novembri schválila EK pomoc v objeme 37 miliárd eur pre štyri väčšie banky, konkrétne pre Bankiu, Banco de Valencia, Novagalicia Banco and Catalunya Banc.

1 3 dan pop