Je nepravdepodobné, že grécka kríza sa rozšíri do iných krajín eurozóny

Nairobi 8. marca (TASR) – Nie je pravdepodobné, že grécka finančná kríza sa rozšíri aj do iných krajín eurozóny, ktoré zápasia s vysokými dlhmi. Uviedol to šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.

V rozhovore pre agentúru Reuters odmietol špekulácie o potenciálnych problémoch ďalších krajín menovej únie, ako sú Španielsko, Portugalsko či Írsko. Podľa neho nie je dôvod očakávať, že budú musieť požiadať o pomoc zvonka.

"Môžete na tento zoznam pridať všetky krajiny eurozóny a pokúšať sa takto strašiť ľudí. No nemyslím, že k tomu dôjde," vyhlásil. Strauss-Kahn pripomenul, že Španielsko doteraz žiadne problémy s dlhmi podobné gréckym nemá. Okrem toho, eurozóna situáciu v Grécku rieši. A hoci nikto dnes nedokáže predpovedať, čo sa stane v nasledujúcich dňoch a týždňoch, nie je dôvod domnievať sa, že grécke problémy sa rozšíria aj do Portugalska a Španielska.

Grécky premiér George Papandreou minulý týždeň naznačil, že ak Európska únia (EÚ) jeho krajine nepomôže, bude sa možno musieť obrátiť so žiadosťou o úver na MMF. Bola by to historicky prvá pôžička pre eurozónu.

Strauss-Kahn si však nemyslí, že fond bude musieť Aténam poskytnúť nejakú inú pomoc ako technické poradenstvo, ktoré už Grécku ponúkol a to ho prijalo.

"Eurozóna chce tento problém vyriešiť sama, čomu rozumiem. Verím, že to dokážu, a my sme tu, aby sme im pomohli. Ak bude potrebné urobiť viac, budeme na to pripravení, ale domnievam sa, že Európania budú schopní poradiť si s týmto problémom sami," dodal.

Grécko prijalo prísny úsporný program, aby znížilo svoj rozpočtový deficit z vlaňajších 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 8,7 % v tomto roku a do roku 2012 pod hranicu 3 % HDP.

Eurozóna v tejto súvislosti uvažuje o vytvorení Európskeho menového fondu (EMF), ktorý by v budúcnosti mohol pomôcť členským štátom pri riešení podobných ťažkostí, s akými momentálne zápasí Grécko.

Informovali o tom agentúry Reuters a BBC.

1 12 bal gl