Finančná pomoc EÚ sprístupnila miliónom ľudí zdroje pitnej vody a hygieny

Brusel 2. septembra (TASR) – Finančná podpora Európskej únie v rokoch 2004 až 2012 pomohla viac ako 70 miliónom ľudí v rozvojových krajinách, aby získali prístup k pitnej vode a vyše 24 miliónom ľudí dopomohla k lepším hygienickým zariadeniam. Uvádza sa v dnes predstavenej správe Európskej komisie (EK).

Približne deväť z desiatich ľudí v rozvojových krajinách má teraz prístup k pitnej vode. EÚ aktívne prispela k dosiahnutiu tohto cieľa, keď v období 2008-2013 vyčlenila takmer dve miliardy eur (1,91 mld. eur) na podporu sprístupnenia zdrojov pitnej vody a hygienických odvetví v 62 krajinách rozvojového sveta.

Rozpočet vo výške 212 miliónov eur, ktorý zostáva pre obdobie 2010-2015 je zameraný na najviac zraniteľné osoby vo vidieckych a prímestských oblastiach. Počas tohto obdobia je naplánovaných 105 ďalších projektov v 35 krajinách, ktorých cieľom je zaistiť zásobovanie pitnou vodou pre 7,7 milióna ľudí.

V roku 2000 sa medzinárodné spoločenstvo dohodlo na ôsmich miléniových rozvojových cieľoch, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2015. Jedným z cieľov bolo do roku 2015 znížiť o polovicu podiel ľudí bez dlhodobo udržateľného prístupu k pitnej vode a základnej hygiene. Aj keď mnohé prvky z hlavného cieľa bolo dosiahnuté, 768 miliónov ľudí stále nemá prístup k tomuto životne dôležitému zdroju.

Okrem toho 2,5 miliardy ľudí sú stále bez dostatočnej hygieny spojenej s vodou, čo je jeden z miléniových cieľov, ktorého výsledky sú nedostatočné. Pri súčasnom tempe pokroku bude mať len 67 percent z dotknutej populácie prístup k vodným sanitárnym zariadeniam do roku 2015, čo je hlboko pod stanoveným cieľom 75 percent.

Komisia v tejto súvislosti spresnila, že jej predseda José Manuel Barroso na Valnom zhromaždení OSN v septembri 2010 oznámil, že EÚ sa chystá nasadiť dodatočné zdroje vo výške 1 miliardy eur, aby bolo možné rýchlejšie dosiahnuť stanovené ciele miléniového rozvoja.

EK zdôraznila, že 267 miliónov eur z tejto sumy bolo teraz priradených na projekty pre sprístupnenie vody a sanitárnych zariadení v 19 krajinách Afriky, Karibiku a Tichomoria.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl