Pravdepodobný premiér neočakáva veľké zmeny v pomoci EÚ pre Portugalsko

Helsinki 19. apríla (TASR) – Líder víťaznej strany nedeľňajších volieb vo Fínsku a pravdepodobný budúci premiér Jyrki Katainen dnes vylúčil presadzovanie väčších zmien v otázke finančnej pomoci EÚ pre Portugalsko.

Predseda strany Národnej koalície predpovedal, že pozícia Fínska sa zásadne nezmení.

Výsledky volieb, ktoré priniesli úspech nacionálno-populistickej strany Praví Fíni, vyvolali obavy z možného zablokovania záchranného balíka pre Portugalsko a vyvolania zmätku na finančných trhoch.

"Uvidíme, čo je možné – v každom prípade však zmeny nebudú veľmi veľké," povedal Katainen podľa agentúry AP novinárom. O pomoci Portugalsku bude podľa neho rokovať ešte súčasná alebo budúca vláda, ktorá by mala byť pod jeho vedením.

Katainen ďalej uviedol, že nová fínska vláda príde s plánom, ktorý maximalizuje jej hlas na medzinárodných fórach.

V možnom signáli pre euroskeptickú stranu Praví Fíni Katainen uviedol, že všetky strany v budúcej koalícii budú musieť podporiť vládny program.

Praví Fíni, ktorí sú proti euru, skončili vo voľbách prekvapivo ako tretia najsilnejšia strana. Jej charizmatický líder Timo Soini uviedol, že očakáva od EÚ zmenu plánov finančnej pomoci Portugalsku.

Fínsky parlament, na rozdiel od iných krajín eurozóny, má právo hlasovať o žiadostiach EÚ týkajúcich sa finančnej pomoci.

Národná koalícia bude podľa predpokladov rokovať o vytvorení vlády s Pravými Fínmi a opozičnými sociálnymi demokratmi.

Voľby vyhrala Národná koalícia s 20,4 percenta hlasov, druhí skončili sociálni demokrati s 19,1 percenta a tretí Praví Fíni s 19 percentami hlasov.

2 hol dem