Fínsky premiér necháva rozširovaniu dvere otvorené

fínsko, predsedníctvo

 

Krátka správa

Premiér Vanhanen informoval europopslancov o prioritách Fínskeho predsedníctva 5. júla 2006. Opäť podčiarkol, že rozširovanie bolo pre EÚ „úspešným príbehom“ a Únia by mala ponechať dvere otvorené aj ďalším krajinám. Podľa Fínskeho predsedníctva by malo Rumunsko a Bulharsko dostať čo najskôr definitívne rozhodnutie o dátume pristúpenia. Rokovania o členstve Turecka a Chorvátska !sa budú naďalej hýbať vpred“ a Predsedníctvo podporí aj „európske ambície krajín Západného Balkánu“.

Hoci lídri EÚ stále hovoria o rozširovaní ako o „úspechu“, obyvatelia väčšiny členských krajín majú iný názor. Podľa najnovšieho Eurobarometera, ktorého výsledky budú prezentované dnes, naznačujú, že rozširovanie podporuje 45% občanov EÚ (o 4% menej ako na jar), 42% ju odmieta (+3%). V Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a Fínsku nechce ďalšie rozširovanie 6 z 10 respondentov. Slováci ďalšie rozširovanie Únie vo väčšine podporujú, problém však vidia najmä vo vstupe Turecka.

Vanhanen sa tiež vyjadril k diskusiám na júnovej Rade o „absorpčnej kapacite“ EÚ: „Som veľmi rád, že to nebolo stanovené ako nové kritérium vstupu. Pre kandidátske krajiny by nemali byť stanovené žiadne nové kritériá. Súčasne je podmienkou, aby boli dodržané tie, ktoré existujú.“