Flámske ľudové hnutie v kampani za nezávislosť „siaha“ po Škótoch a Kataláncoch

Brusel 20. januára (TASR) – Predseda Flámskeho ľudového hnutia (VVB) Bart De Valck oznámil, že hnutie sa vo volebnom roku 2014 intenzívne chystá zabojovať o svoju značku a získať čo najviac voličov pred parlamentnými voľbami v Belgicku a celoeurópskymi voľbami do Európskeho parlamentu (EÚ). Uviedli to dnes belgické médiá.

Hnutie, ktoré vzniklo v roku 1956 ako nátlaková skupina expertov, ovplyvňujúca politické dianie v Belgicku, sa dlhodobo snaží o federalizáciu kráľovstva so silnou a širokou autonómiou pre jej jednotlivé časti a od roku 1991 presadzuje myšlienku nezávislého Flámska ako člena Európskej únie.

De Valck, nový predseda VVB, pre belgické médiá priznal, že si je vedomý slabej odozvy u voličov a preto sa v priebehu tohto roka, rozhodujúcemu z hľadiska volieb, chystá zabojovať o zlepšenie značky svojho hnutia.

"VVB si vytvorilo svoje vlastné miesto, ale nemôžeme sa udržať, ak sa budeme báť prehodnotiť svoje pozície. Musíme presvedčiť Flámov, aby išli bez komplexov a pokojne smerom k nezávislosti," vyhlásil De Valck.

Nový líder jednej z flámskych secesionistických skupín chce svoju kampaň poňať v širšom európskom kontexte, pričom si na pomoc zvoláva predstaviteľov separatistických regiónov z viacerých členských štátov EÚ.

Flámske ľudové hnutie oznámilo zámer zorganizovať 30. marca v Bruseli európske stretnutie etník bez vlastnej krajiny. Na stretnutí by sa mali zúčastniť Katalánci, Škóti, Baskovia i zástupcovia severotalianskej autonómnej provincie Južné Tirolsko.

Toto podujatie bude sprevádzať mediálna kampaň s názvom "Áno Flámsku", ktorá je zameraná na ovplyvňovanie voličov pred sériou volieb v máji tohto roka.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod