Füle: Albánsko je na zlej ceste

foto: eurokomisár pre rozširovanie Štefan Füle, zdroj: Juha Roininen / EUP- Images

V Európskom parlamente včera o situácii v Albánsku diskutovali poslanci s komisárom pre rozširovanie Štefanom Fülem. Komisár vyzval premiéra Berishu, aby v krajine vytvoril „skutočne inkluzíve politické prostredie“, v ktorom budú aj iné politické sily a občianska spoločnosť benefitovať z európskej integrácie. Opozičné Socialistické hnutie sa má podľa jeho slov zase stať „skutočne konštruktívnou opozíciou“.

„Tón v Tirane sa musí zmeniť. Zhoršovanie situácie v krajine sa musí skončiť. Politická kríza sa musí vyriešiť, je to spoločná zodpovednosť politických lídrov v Albánsku“.

Tiranu v dôsledku tohto vývoja navštívil dvakrát aj výkonný riaditeľ európskej diplomatickej služby (ESVČ) zodpovedný za Balkán Miroslav Lajčák. Podľa oslovených diplomatov boli tieto rokovania bez konkrétnych záverov. Bývalý slovenský minister zahraničia mal údajne Berishu a Ramu vyzvať, aby spoločne pozvali Füleho do Albánska a pokúsili sa pat spoločne prekonať.  

Podľa medzinárodných štandardov je takéto dvojité pozvanie netradičné, nie je ale novinkou vo vzťahoch s Albánskom. Minulý rok v máji pozvali oboch politických lídrov na večeru do Štrasburgu. Pozvanie vyšlo od šéfa skupiny európskych ľudovcov v EP Jospeha Daula a šéfa skupiny európskych socialistov v EP Martina Schulza. Na večeri sa vtedy zúčastnil aj komisár Füle.

„Krokodília“ večera, ako sa tejto iniciatíve v bruselských kruhoch začalo hovoriť (podľa názvu reštaurácie kde sa večera konala), bol diplomatický neúspech.