Füle: Čierna Hora zaznamenáva pokrok, ale zostáva veľa rozhodujúcich reforiem

Brusel 21. júna (TASR) – Za konštruktívne a podnetné považuje dnešné stretnutie Stabilizačnej a asociačnej rady EÚ – Čierna Hora, komisár pre rozšírenie únie Štefan Füle.

“Mali sme konštruktívnu výmenu názorov pri príležitosti druhého pracovného stretnutia Stabilizačnej a asociačnej rady EÚ – Čierna Hora,“ vyhlásil eurokomisár Füle. Dodal, že on, podobne ako aj maďarské predsedníctvo EÚ, oceňujú spoločný pohľad ministra zahraničných vecí Čiernej Hory Milana Ročena na udalosti na Balkáne.

Dnešné stretnutie sa zameralo na význam politického dialógu a regionálnej spolupráce v regióne západného Balkánu a ministri zahraničných vecí EÚ mali ako tému rokovaní aj revíziu implementácie Stabilizačnej a asociačnej dohody s Čiernou Horou.

“Som rád, že môžem povedať, že Čierna Hora zaznamenala pokrok v oblasti implementácie povinností, ktoré jej vyplývajú zo Stabilizačnej a asociačnej dohody a ktoré sú krokom vpred pre napĺňanie kritérií pre členstvo v EÚ,” povedal eurokomisár pre rozšírenie únie. Poukázal na to, že značné úsilie už bolo urobené v oblasti politických reforiem, ekonomického rozvoja a európskej integrácie, pričom je dôležité, že Čierna Hora zohráva úlohu stabilizačného faktora v západobalkánskom regióne. Podľa neho je otvorený prístup čiernohorskej vlády voči médiám a občianskemu sektoru pozitívnym krokom, nakoľko tieto faktory zohrávajú dôležitú úlohu v európskom integračnom procese.

V prípade Čiernej Hory, ako uviedol Štefan Füle, je ešte veľa rozhodujúcich reforiem a legislatívnych procesov iba v priebehu prípravy a je dôležité, aby táto krajiny ukončila tento proces a presvedčila svojich partnerov z EÚ, že ide o trvalé a udržateľné reformy. Európska komisia bude aj naďalej nápomocná pri týchto reformách po technickej a finančnej stránke, dodal eurokomisár.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh