Füle: EÚ je pripravená poskytnúť Albánsku štatút kandidátskej krajiny

Brusel 24. júna (TASR) – Európska únia nasmerovala Albánsko na cestu k členstvu v tomto rozrastajúcom sa združení štátov. Uviedol to dnes eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.

Komisár v správe uverejnenej cez Twitter naznačil, že predstavitelia členských štátov EÚ súhlasia s návrhom udeliť Albánsku štatút kandidátskej krajiny na nadchádzajúcom summite EÚ (26.-27. júna).

„Gratulujeme k práve schválenému súhlasu udeliť štatút kandidátskej krajiny,“ uviedol Füle na Twitteri. A dodal, že pre Albánsko bude priaznivý postoj lídrov EÚ znamenať potvrdenie doterajšieho reformného úsilia a podnet pre ďalšie reformy.

Udelenie štatútu kandidátskej krajiny je veľmi dôležitý krok pre Albánsko, nakoľko otvára cestu k rokovaniam o členstve. Vláda v Tirane sa môže chystať na zdĺhavé, niekoľkoročné prístupové rokovania s Bruselom.

Európska komisia vo svojej poslednej hodnotiacej správe o Albánsku uviedla, že berie na vedomie pokrok, ktorý táto krajina urobila v boji proti korupcii a organizovanému zločinu a na posilnenie právneho štátu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl