Füle: Macedónsko má príležitosť

„Na tango potrebujete dvoch“, povedal nový eurokomisár pre rozšírenie na brífingu pre novinárov v Bruseli v predvečer svojej návštevy na Balkáne.

Podľa jeho slov EÚ očakáva, že krajiny dospejú k riešeniu ešte do konca španielskeho predsedníctva EÚ, ktoré trvá do konca júna 2010.

Macedónsko už stratilo – primárne kvôli naťahovaniu s Gréckom – päť rokov, odkedy mu Únia priznala kandidátsky štatút. Odvtedy čaká na začiatok prístupových rokovaní. Zajtra cestuje Štefan Füle na Balkán, čo bude jeho prvá cesta vo funkcii nového komisára pre rozšírenie. Prvou krajinou, ktorú navštívi bude Chorvátsko.

V Skopje bude potom komisár rokovať s viacerými predstaviteľmi politickej špičky, vrátane stretnutia za zatvorenými dverami s premiérom Nikolom Gruevskim.

Füle síce nekomentoval detaily vývoja hľadania pre obe strany prijateľného riešenia, ktoré by malo nahradiť oficiálne používaný názov „Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko“. Povedal ale, že odkladané prístupové rokovania by mohli konečne začať, keďže rok 2009 bol „dobrým rokom pre reformy v bývalej Juhoslovanskej republike Macedónsko.“

Macedónske médiá informovali, že premiér Gruevski nedávno po prvýkrát v televíznom rozhovore priznal, že v pasoch macedónskych občanov by mohol byť uvádzaný názov „Severná republika Macedónsko“.

Miestny denník Vecer publikoval komentár bývalého premiéra Ljubča Georgievskeho, v ktorom píše, že takýto krok by viac uspokojil požiadavky Grécka. Na to, aby sa mohol univerzálne používať tento „geografický názov“, muselo by Macedónsko prijať nové zákony a novelizovať ústavu.

Ďalšie kolo rokovaní medzi oboma susednými krajinami bude viesť vyjednávač OSN, americký diplomat Mathew Nimetz, ktorý bude v Skopje 23. februára a v Aténach 26. februára.