Füle: Na Ukrajine bude fungovať iba plán prijatý samotnými Ukrajincami

Brusel 13. februára (TASR) – Komisár EÚ pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle dnes zhodnotil svoje trojdňové úsilie v Kyjeve, zamerané na hľadanie riešenia politickej krízy na Ukrajine.

Komisár v stanovisku pre médiá pripomenul, že trojdňová misia v ukrajinskej metropole bola už jeho treťou návštevou za posledné tri týždne. Počas pobytu v Kyjeve zdôraznil znepokojenie EÚ s vývojom situácie a zároveň aj ochotu pomôcť.

"Mojím hlavným odkazom je, že iba jeden plán môže fungovať: ukrajinský plán, dohodnutý Ukrajincami a čo najrýchlejšie zavedený do praxe," skonštatoval Füle.

Eurokomisár absolvoval rokovania s prezidentom Viktorom Janukovyčom, vodcami opozičných strán, predstaviteľmi občianskej spoločnosti a tiež s aktivistami z Euromaidanu.

Všetky strany sú podľa neho dôležitými aktérmi pri hľadaní politického riešenia súčasnej krízy, ktoré bude založené na konsenze.

"Vo všetkých mojich stretnutiach som zdôraznil aká dôležitá je dôvera ako hlavný predpoklad politického procesu. Upozornil som, že dôvera … sa nedá dosiahnuť … kým bude v celej krajine pokračovať zatýkanie, zastrašovanie a prenasledovanie demonštrantov a aktivistov," uviedol Füle.

Eurokomisár využil pobyt v Kyjeve aj na návštevu dvoch nemocníc, kde sú zranení demonštranti a policajti, pričom Ukrajincom odkázal, že násilie je neprijateľné.

"Zo všetkých mojich rozhovorov som pochopil, že je nevyhnutné prijať naliehavé opatrenia na ústavné reformy a vznik novej vlády so zastúpením všetkých zložiek spoločnosti pri zabezpečení slobodných a spravodlivých volieb," povedal Füle.

Ukrajinské orgány by podľa neho mali konať spôsobom, ktorý je zlučiteľný s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny a zaručiť rešpektovanie a ochranu ľudských práv a slobôd, zaistiť koniec zastrašovania a obťažovania a rýchle a transparentné vyšetrenie násilných činov, ku ktorým došlo v priebehu demonštrácií.

"Je to divné a neprijateľné, keď zranených odvážajú do nemocníc autá polície a nie sanitky," skonštatoval v tejto súvislosti Füle.

Súčasne uistil, že EÚ je aj naďalej pripravená podporovať pokojný politický proces na Ukrajine a spolu so svojimi medzinárodnými partnermi hľadá spôsoby ako pomôcť pri riešení tamojšej zložitej ekonomickej situácie a presadzovaní náročných reforiem.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc