Füle: Najnovšie zákony zanechajú stopy vo vzťahoch medzi EÚ a Ukrajinou

Brusel 17. januára (TASR) – Séria nových zákonov prijatých na Ukrajine zanechá stopy vo vzťahoch Európskej únie s Kyjevom. Týmito slovami dnes eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle zhodnotil legislatívne opatrenia schválené ukrajinským parlamentom.

"Som v šoku. Je pre mňa hlbokým sklamaním pozorovať takýto obrat z európskeho smerovania Ukrajiny. Je znepokojujúce vidieť čo sa deje s tak dôležitým partnerom EÚ. Rozhodnutia prijaté Najvyššou radou sú prejavom nerešpektovania základných demokratických princípov a nielen že zvyšujú obavy o stav demokracie a budúcnosť Ukrajiny, ale tiež bude mať dôsledky na partnerstvo medzi EÚ a Ukrajinou," vyhlásil Füle.

Komisár upozornil, že jedným z prijatých zákonov v noci na dnes je zameraný na obmedzenie partnerstva s občianskou spoločnosťou. EÚ podľa Füleho jasne naznačila ukrajinským úradom, že rozvíjajúca sa vzájomná spolupráca nie je spoluprácou medzi úniou a ukrajinskou vládou, ale medzi občanmi únie a Ukrajiny.

"Vytvorili sme tento vzťah a iniciovali Asociačnú dohodu v prospech ukrajinského ľudu. Pevne stojíme za touto ponukou. Je smutné vidieť, ako orgány takýmto spôsobom znižujú šancu ukrajinského ľudu. Mám predovšetkým obavy o dopad prijatých opatrení na občanov Ukrajiny, ktorí podľa nových právnych predpisov stoja pred rizikom obmedzenia svojich základných práv," uviedol Füle pre agentúru Interfax a pre novinárov akreditovaných v Bruseli.

Poslanci Strany regiónov prezidenta Viktora Janukovyča v noci na dnes odobrili legislatívne zmeny, vrátane zákazu stavania nepovolených stanov na verejných priestranstvách a zavadenia trestnoprávnej zodpovednosti za ohováranie vládnych predstaviteľov, ktoré sú podľa pozorovateľov zamerané na obmedzenie proeurópskych a protivládnych protestov.

Proti týmto legislatívnym zmenám už vyjadrili protesty predstavitelia Európskeho parlamentu ako aj šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Najnovší vývoj situácie na Ukrajine sa zrejme dostane aj do pracovnej agendy ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorí sa v pondelok stretnú v Bruseli na prvom tohoročnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc