Srbsko by si malo zachovať pokrok na ceste k členstvu v EÚ

Belehrad 18. marca (TASR) – Srbsko by si malo zachovať pozitívny pokrok v procese európskej integrácie a v roku 2010 by malo vstúpiť do novej fázy tohto procesu, povedal v stredu komisár EÚ pre rozšírenie Štefan Füle v Belehrade po stretnutí so srbským prezidentom Borisom Tadičom.

Füle zároveň dodal, že na konferencii o západnom Balkáne v slovinskom Brde pri Kranju by sa mali zúčastniť všetci regionálni lídri. Pripomenul, že cieľom tohto stretnutia, plánovaného na 20. marca, je vyslať pozitívny odkaz.

Európsky komisár pre rozšírenie ďalej zopakoval, že spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu je pre Srbsko jedinou podmienkou pre pokračovanie integračného procesu. Napriek tomu však zdôraznil, že na základe prístupových Kodanských kritérií je veľmi dôležitá aj regionálna spolupráca a dobré vzťahy so susednými krajinami.

Tadič po stretnutí s Fülem vyjadril očakávanie, že kandidatúru jeho krajiny do EÚ čoskoro posúdi Európska komisia (EK) a začne sa ratifikácia Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA).

Po Belehrade navštívi Füle, ktorý sa okrem Tadiča stretol aj s ďalšími srbskými predstaviteľmi vrátane premiéra Mirka Cvetkoviča, aj Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Albánsko a Kosovo.

Zdroje: Associated Press, RTS

2 12 zsl juh