Füle verí, že litovské predsedníctvo EÚ rozhýbe prístupové rozhovory s Tureckom

Vilnius 6. júla (TASR) – Šéf litovskej diplomacie Linas Linkevičius už v prvých dňoch predsedníctva jeho krajiny v EÚ uviedol, že okrem rokovaní s krajinami Východného partnerstva sa chce zamerať na oživenie prístupového procesu s Tureckom. Komisár EÚ pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle skonštatoval, že šance Litvy nie sú márne.

Füle, ktorý sa v piatok spolu s ďalšími komisármi a vysokými predstaviteľmi EÚ zúčastnil vo Vilniuse slávnostného ceremoniálu otvorenia litovského predsedníctva, v rozhovore pre TASR uviedol, že Litve by sa pokrok v otázke Turecka na jeseň tohto roku mohol podariť.

Komisár upozornil, že v piatok rokoval na túto tému s litovskou stranou a v rámci rokovaní vyjadril presvedčenie, že práve Litva bude tou predsedníckou krajinou únie, ktorá po troch rokoch stagnovania otvorí novú rokovaciu kapitolu s Tureckom a privedie proces prístupových rozhovorov do aktívneho stavu.

Füle v tejto súvislosti spresnil, že ide o prístupovú kapitolu, ktorá sa zaoberá regionálnou politikou a koordináciou štrukturálnych inštrumentov.

"Medzitým budeme pracovať aj na ďalších kapitolách a na tom, aby všetko to, čo sa stalo na istanbulskom námestí Taksim a inde v Turecku, aby sa to nejakým spôsobom odrazilo na prístupových rozhovoroch," uviedol Füle.

A dodal, že práve v týchto dňoch sa rieši návrh zo strany EÚ, aby pracovná skupina ku najzložitejšej kapitole č. 23, zaoberajúcej sa základnými ľudskými právami a reformou súdnictva, viedla rokovania za účasti tureckej občianskej spoločnosti, vrátane predstaviteľov takzvanej Taksimskej platformy.

"Vyzerá to, že k takému niečomu v najbližšej dobe dôjde. Bol by to dobrý krok preto, aby litovské predsedníctvo bolo úspešné pokiaľ ide o Turecko," povedal Füle.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab