Francúzko a Nemecko tlačia na Taliansko, aby bolo zodpovednejšie

Brusel 23. októbra (TASR) – Taliansko bolo dnes počas summitu krajín Európskej únie podrobené silnému tlaku najsilnejších hráčov eurozóny – Francúzska a Nemecka. Obe krajiny počas krátkeho trilaterálneho stretnutia požadovali od talianskej vlády zavedenie presvedčivých úsporných opatrení.

"Je neférové žiadať od partnerov prejavy solidarity, keď tí, čo to potrebujú, nerobia to, čo sa od nich očakáva," vyhlásil na adresu Talianska francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, keď si popri oficiálnych rokovaniach štátnikov EÚ našiel čas na krátke stretnutie s talianskym premiérom Silviom Berlusconim a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Nemecká kancelárka v rozhovore s Berlusconim apelovala na doterajšiu reputáciu Talianska ako dobrého partnera v eurozóne.

"Taliansko je veľký a významný partner pre eurozónu. Musí urobiť všetko preto, aby zostalo verné tejto reputácii," povedala Merkelová. Spresnila, že viera v ekonomické zlepšenie situácie sa nedá budovať iba pomocou eurovalov a že EÚ potrebuje od Talianska jasnú perspektívu konkrétnych domácich opatrení.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy