Francúzsko a Nemecko žiadajú sankcie EÚ voči lídrom Sýrie

Paríž/Bejrút 3. mája (TASR) – Francúzsko a Nemecko dnes oznámili, že v reakcii na násilné potlačenie prodemokratických protestov v krajine žiadajú uvalenie sankcií Európskej únie na predstaviteľov Sýrie vrátane prezidenta Bašara Asada.

"Snažíme sa konať s našimi európskymi partnermi," povedal novinárom francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé. Odpovedal tiež kladne na otázku, či by sankcie mali byť zamerané aj proti Asadovi.

Aj námestník nemeckého ministra zahraničných vecí Werner Hoyer tvrdí, že je čas konať. "Pokračujúce brutálne činy sýrskej vlády nenechávajú Európskej únii inú voľbu ako dôrazne presadzovať cielené sankcie proti režimu," vyhlásil.

Členské krajiny EÚ sa minulý piatok predbežne dohodli na uvalení zbrojeného embarga na Sýriu a zvážení ďalších opatrení. Očakáva sa, že dohoda uzrie definitívnu podobu v najbližších dňoch.

Popredný sýrsky ľudskoprávny aktivista predtým informoval, že v krajine pri najnovšom zákroku bezpečnostných síl zadržali viac ako 1000 ľudí. Ammar Kurábí, vedúci Národnej organizácie pre ľudské práva v Sýrii, uviedol, že takýto počet zatknutých pri domových prehliadkach zdokumentovala jeho skupina po celej krajine od soboty. Mnoho ďalších ľudí podľa neho hlásili ako nezvestných.

Zdroj: Reuters, DPA

1 3 gon hy