Európa a Kanada rokujú o imigrácii a udeľovaní azylu

Paríž 6. septembra (TASR) – Predstavitelia šiestich krajín Európskej únie a Kanady sa dnes stretli v Paríži na rokovaniach o harmonizácii pravidiel pre imigráciu a udeľovanie azylu v Európe. Otázku Rómov na programe oficiálne nemali.

Napriek tomu francúzsky minister pre imigráciu Eric Besson opäť obhajoval ostro kritizovanú francúzsku repatriáciu Rómov, popierajúc, že ide o masové vyhosťovanie príslušníkov jedného – rómskeho – etnika. Priznal iba, že nedávno došlo k "akcelerácii" deportácií "Rumunov a Bulharov", podľa jeho slov však odchádzali domov dobrovoľne.

Na pracovnej schôdzke v Paríži sa stretli predstavitelia vlád Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Grécka, Británie a Belgicka, ktoré v súčasnosti zastáva rotujúcu úlohu predsedu Európskej únie. Dnešné rokovanie bolo súčasne prípravou na stretnutie EÚ k imigrácii, ktoré sa uskutoční v Bruseli 13. a 14. septembra, informovala nemecká zástupkyňa.

Taliansky minister vnútra Roberto Maroni upozornil, že Taliansku sa osvedčili bilaterálne dohody s krajinami, odkiaľ ilegálni prisťahovalci a žiadatelia o azyl prichádzajú. Takáto dohoda Talianska s Líbyou v roku 2008 zredukovala počet ilegálnych líbyjských imigrantov v Taliansku z približne 30.000 na približne 400. Podľa oficiálnych údajov, prezentovaných dnes v Paríži, Taliansko zaznamenalo v roku 2009 o 42 percent menej žiadostí o azyl než v roku 2008.

Zástupca Grécka Spiros Vugias požiadal Brusel o rozšírenie pomoci svojej krajine. "Vzhľadom na našu geografickú polohu je naša krajina hlavným vstupným bodom pre ilegálnych imigrantov do Európy. Nemáme však dostatok zdrojov na zakročenie voči týmto migrantom. Potrebujeme pomoc celej EÚ," zdôraznil.

Cez Grécko prichádzajú do EÚ zhruba tri štvrtiny ilegálnych prisťahovalcov.

Taliansky minister svojho gréckeho partnera podporil s tým, že reakcia EÚ bude rozhodujúca pre zmiernenie uvedeného problému.

"Ďalší krok je vytvoriť jednotný európsky systém legislatívy, aby všetky krajiny mali rovnaké pravidlá a rovnaké štandardy," dodal Maroni.

Správu priniesla agentúra DPA.

3 žab dem