Hollande vyzval na vytvorenie vlády eurozóny s vlastným rozpočtom

Paríž 16. mája (TASR) – Francúzsky socialistický prezident Francois Hollande dnes vyzval na vytvorenie ekonomickej vlády pre celú eurozónu, ktorá by mala vlastný rozpočet, právo vydávať dlhopisy, harmonizovať daňový systém a prezidenta na plný úväzok.

Hollande to povedal v Paríži na tlačovej konferencii usporiadanej pri príležitosti prvého výročia jeho nástupu do funkcie, iba deň po tom, ako ekonomické výsledky ukázali, že Francúzsko skĺzlo do recesie. Uviedol, že sa pokúsi o vytvorenie Európskej únie ako plne politického subjektu do dvoch rokov.

Jeho návrhy sa podľa agentúry Reuters zrejme stretnú s odporom Nemecka, navyše s nimi prichádza v čase, keď britská vláda čelí doma narastajúcemu nátlaku, aby usporiadala referendum o vystúpení krajiny z EÚ.

"Moja iniciatíva má štyri body, ktoré predložím našim partnerom. Prvý je vytvoriť ekonomickú vládu s krajinami eurozóny, ktorá by sa stretávala každý mesiac a mala skutočného prezidenta, vymenovaného na dlhé obdobie, ktorý by sa venoval tejto úlohe," citovala Hollanda agentúra Reuters.

"Táto ekonomická vláda by diskutovala o hlavných politických a ekonomických rozhodnutiach, ktoré by prijímali členské krajiny, harmonizovala daňovú politiku, naštartovala zosúladenie sociálnych politík zhora a boj proti daňovým podvodom."

Ďalšie hlavné body, ktoré Hollande navrhuje, sú:

– iniciatíva na urýchlenie plánovaných výdavkov EÚ v boji s nezamestnanosťou mládeže, ktorá je v južnej Európe na rekordných úrovniach,

– európske energetické spoločenstvo na koordináciu prechodu k obnoviteľným zdrojom energií,

– nová etapa fiškálnej integrácie so stanoveným objemom rozpočtu eurozóny a postupnou možnosťou zvyšovania jej zadlženosti.

Hollande, ktorého podpora v prieskumoch klesla viac, ako u ktoréhokoľvek z predchádzajúcich francúzskych prezidentov v prvom roku vo funkcii, ubezpečil voličov ľavice, že Francúzsko zachová svoj štedrý sociálny systém, musí ho však zefektívniť.

Vyjadril plnú dôveru premiérovi Jeanovi Marcovi Ayraultovi a odmietol fámy o hádkach medzi ministrami pre hospodársku politiku. Zmeny vo vláde môžu byť podľa neho časom potrebné, ale nie teraz.

Súčasný dôchodkový systém je neudržateľný, čaká ho počas tohto roka reforma, no Francúzi budú musieť pracovať dlhšie, aby dostali plný dôchodok, povedal Hollande. Trval na tom, že splní predvolebný sľub a do konca roka zastaví stúpajúcu nezamestnanosť, hoci o tom ekonómovia za súčasnej stagnujúcej ekonomiky pochybujú.

Francúzsky prezident zdôraznil paradox, že Európa, ktorá zostáva svetovou ekonomickou mocnosťou číslo jedna, je považovaná za "chorý, upadajúci, pochybovačný kontinent"

"Je mojou zodpovednosťou ako vedúceho predstaviteľa zakladajúceho člena Európskej únie… vytrhnúť Európu z tejto strnulosti, ktorá ju zachvátila, a zmierniť rozčarovanie ľudí z nej," konštatoval Hollande.

1 žab hy