Hollande zopakoval výzvu na otvorenie fiškálneho paktu

Paríž 15. mája (TASR) – Nový francúzsky prezident Francois Hollande dnes v inauguračnom príhovore uviedol, že jeho mandátom je postaviť Francúzsko hospodársky späť na nohy, ukázať Európe "novú cestu", ako aj prispieť k svetovému mieru. Zopakoval tiež svoju výzvu na upravenie európskeho fiškálneho paktu.

Hollande priznal váhu problémov, ktorým čelí Francúzsko a ďalšie európske krajiny zaťažené veľkými štátnymi dlhmi. Zdôraznil však, že kríza nie je neodvratná, pokiaľ si krajiny stanovia "jasné smerovanie". V tejto súvislosti prisľúbil, že bude bojovať proti finančným špekuláciám v prospech produkcie. Podporuje tiež nový dôraz na ekologickú prestavbu energetiky.

Socialistický líder Francúzska okrem toho uviedol, že vyzve európskych partnerov svojej krajiny, aby podporili dohodu, ktorá spája ciele znižovania deficitov s ekonomickými stimulmi.

Hollande už v predvolebnej kampani vystupoval proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje Nemecko v čase krízy v eurozóne, a podporil namiesto toho vládne stimuly. Najmä Berlín popudil výzvami na opätovné rokovania o pakte finančnej disciplíny, do ktorého chce zahrnúť aj otázky hospodárskeho rastu a zamestnanosti.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, s ktorom sa Hollande stretne ešte dnes v Berlíne, úpravu dohody odmietla. Uistila však, že jej vláda bude podporovať hospodársky rast, ak to nebude rast na úkor zvyšovania dlhu.

Zdroj: DPA, Reuters, AP

3 1 2 gon juh