Francúzsko kladie Turecku nové prekážky

 

Krátka správa:

Návrh zákona, ktorý predtým, než vstúpi do platnosti, musí ešte prejsť druhým čítaním, rozhneval Ankaru natoľko, že turecký Minister ekonomiky nevylúčil komerčné sankcie pre Francúzsko. Hlasovanie francúzskeho parlamentu nasledovalo po návšteve prezidenta Chiraca v Yerevane v septembri 2006, počas ktorej žiadal Turecko o uznanie masového vyvražďovania za genocídu.

Turecký Minister zahraničných vecí vo svojom vyhlásení označil toto hlasovanie ako „závažné naštrbenie pevných historických vzťahov medzi Tureckom a Francúzskom“ a obvinil politikov, že ich snahy sú „nezodpovedné“. V tejto súvislosti je vhodné spomenúť aj tureckého spisovateľa Orhana Pamuka, ktorý sa 12. októbra stal nositeľom Nobelovej ceny za literatúru. Ankara obvinila Pamuka z poškodzovania tureckého národa svojimi verejnými vyhláseniami o vyvražďovaní Arménov, neskôr však na nátlak Únie od tejto kauzy upustila. Turecký zákonodarný zbor ako odpoveď predložil 11. októbra návrh zákona, ktorý by odsúdil „genocídu Alžírov“ “ francúzskymi koloniálnymi silami v roku 1945.

V Bruseli sa hovorkyňa Komisára pre rozširovanie Olliho Rehna, Krisztina Nagy, vyjadrila, že zákon „by zabránil ďalšiemu dialógu potrebnému k dosiahnutiu zmierenia v tejto otázke.“„Nie je úlohou zákona tvoriť dejiny. Debatovať o nich majú historici,“ dodala Nagy.