Francúzsko môže oddialiť voľbu nového šéfa Euroskupiny

Amsterdam/Brusel 17. januára (TASR) – Vymenovanie nového predsedu Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, sa môže oddialiť, uviedol dnes holandský spravodajský server DutchNews.nl. Najväčšie šance na v poradí druhého šéfa Euroskupiny má holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem.

Koncom januára, osem rokov po tom, ako sa stal prvým prezidentom Euroskupiny, končí v tejto funkcii luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Podľa očakávania sa na Junckerovom nástupcovi mali dohodnúť ministri financií eurozóny na budúci týždeň v pondelok (21.1.) počas ich pravidelného stretnutia v Bruseli. K tomu nemusí dôjsť, lebo Francúzsko najnovšie žiada dodatočné informácie o pripravenosti Dijsselbloema šéfovať Euroskupine.

Server DutchNews.nl uviedol, že francúzsky minister financií Pierre Moscovici, ktorý bol vlani jeden z kandidátov na uvoľnený post po Junckerovi, požaduje od Dijsselbloema podrobnejšie údaje o tom, aké sú jeho vízie v súvislosti s eurozónou. Moscovici sa v nedávnom rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung vyjadril, že nie je známe, akú perspektívu pre budúce fungovanie eurozóny má šéf holandských financií.

"Ak mám zaňho hlasovať v mene svojej krajiny, potrebujem vedieť, aký program ponúkajú kandidáti na túto funkciu," uviedol Moscovici pre nemecký denník. Podľa slov francúzskeho ministra je dôležité, či chce Dijsselbloem zachovať eurozónu v súčasnej podobe, či chce zlepšiť perspektívy pre ekonomický rast a naďalej rozvíjať bankovú úniu.

Podľa holandského denníka Financieele Dagblad sa Moscovici údajne vyslovil, že zvolenie nového šéfa Euroskupiny už na budúci pondelok ani nebude možné, lebo sa ešte nezačala ani procedúra jeho oficiálnej nominácie. Je viac ako pravdepodobné, že k tomu dôjde až začiatkom februára, na ďalšom zasadnutí ministrov financií eurozóny, uviedol holandský denník.

Dijsselbloem minulý týždeň využil na pracovné návštevy po metropolách viacerých členských štátov EÚ. Dôvodom je okrem iného aj skutočnosť, že v zahraničí je Dijsselbloem málo známou osobnosťou. Sociálnodemokratický politik má podľa DutchNews.nl málo finančných skúseností, keďže na post ministra v druhej vláde Marka Rutteho nastúpil iba v októbri minulého roka, po predčasných voľbách v Holandsku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vs