Francúzsko, Nemecko a Poľsko sú za posilnenie obrannej politiky EÚ

Varšava 31. marca (TASR) – Ministri obrany Francúzska, Nemecka a Poľska na stretnutí v nemeckom Postupime v pondelok vyhlásili, že vzhľadom na globálne hrozby sa budú usilovať o posilnenie bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie. Informovala o tom poľská tlačová agentúra PAP.

Francúzsky minister obrany Jean-Yves le Drian, nemecká ministerka Ursula von der Leyenová a ich poľský kolega Tomasz Siemoniak podpísali list adresovaný šéfke zahraničnej politiky EÚ Federike Mogheriniovej, v ktorom ju informovali o reformách, ktoré navrhujú v Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike EÚ (SBOP).

„Musíme rýchlejšie a lepšie reagovať,“ povedala po stretnutí s kolegami nemecká ministerka obrany.

Francúzsko, Nemecko a Poľsko sú od roku 1991 členmi tzv. Weimarského trojuholníka, ale ich ministri obrany sa naposledy stretli v roku 2006, uviedla PAP.

Európa potrebuje weimarskú obrannú spoluprácu ako nikdy predtým, doplnil Ursulu von der Leyenovú poľský minister obrany. „Sledujeme krízy v Európe a ako najväčšiu hrozbu od konca studenej vojny predovšetkým rusko-ukrajinskú krízu,“ uviedol Siemoniak.

Obranná stratégia EÚ vznikla pred desiatimi rokmi a potrebuje zmodernizovať a pripraviť sa na nové výzvy, ktoré vyplývajú zo zmenenej medzinárodnej situácie, povedala von der Leyenová. Ako príklad uviedla bojové skupiny, ktoré by mali byť pripravené na veľmi rýchlu akciu.

Podľa Siemoniaka bude ich list „veľmi silným signálom“ o tom, že majú podobné názory na to, čo by EÚ mala robiť v oblasti obrany. List, ktorý majú začiatkom apríla podpísať aj ministri zahraničných vecí krajín Weimarského trojuholníka, nebol zatiaľ zverejnený.

Trojica ministrov obrany podporuje rozšírenie vojenského potenciálu EÚ. Ako oblasti, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť, spomenula diaľkovo ovládané bezpilotné lietadlá (drony), komunikačné systémy a tankovanie za letu.

Ministri obrany Poľska a Nemecka súčasne zdôraznili, že posilnenie obrannej politiky EÚ neznamená oslabovanie NATO.

Medzi projektmi, ktoré je potrebné dokončiť pred budúcoročným summitom NATO vo Varšave, Siemoniak spomenul najmä sily veľmi rýchlej reakcie NATO (VJTF), stálu prítomnosť síl NATO v strednej a východnej Európe na rotačnej báze a Mnohonárodný zbor Severovýchod v Štetíne, informovala PAP.

13 žab dem