Francúzsko sa stavia na zadné voči odporúčaniam EÚ v oblasti dôchodkovej reformy

Brusel 30. mája (TASR) – Brusel nemá právo hovoriť Francúzsku, ktoré ekonomické reformy vykonať a akým spôsobom. V tomto duchu zareagoval francúzsky prezident Francois Hollande na stredajšie (29. 5.) špecifické odporúčania Európskej komisie (EK) pre členské krajiny EÚ. Informoval o tom dnes európsky internetový denník EUobserver.

Komisia vyzvala Paríž na štrukturálne reformy v šiestich oblastiach, vrátane dôchodkovej reformy, čo nahnevalo francúzskeho prezidenta aj premiéra Jeana-Marca Ayraulta.

"Európska komisia nám nemôže diktovať, čo máme urobiť. Stačí uviesť, že Francúzsko musí vyrovnať svoje verejné financie, čo je pravda," uviedol Hollande v stredu pre francúzske médiá.

Prezident zdôraznil, že jeho krajina rešpektuje dané záväzky pre znižovanie rozpočtového deficitu, avšak v oblasti dôchodkov si nenechá radiť, lebo ide o reformu, ktorú vláda prekonzultuje so sociálnymi partnermi.

"Je to len a len na nás rozhodnúť sa, čo bude tou správnou cestou pre realizáciu dôchodkovej reformy," upozornil Hollande.

V tom istom duchu zareagoval aj premiér Ayrault, keď uviedol, že Francúzsko vykoná štrukturálne reformy "vlastným spôsobom".

"Keď uvažujeme o dôchodkovej reforme, tak preto, že je potrebná, a nie preto, že nás Brusel žiada, aby sme to urobili," spresnil Ayrault. A dodal, že Francúzsko sa štrukturálnym reformám nebráni a verí, že ich uskutočnenie pomôže krajine znovu získať vedúce postavenie v Európe.

EK v rámci súboru špecifických odporúčaní poskytla Francúzsku dva roky navyše na splnenie cieľov pre zníženie rozpočtového deficitu s upozornením, že štátna pokladnica bude čeliť veľkým deficitom až do roku 2020. Komisia preto poukázala na potrebu dôraznejších štrukturálnych reforiem v šiestich oblastiach, okrem iného aj v dôchodkovej oblasti, kde odporúča zvýšenie veku na odchod do dôchodku.

"Naše posolstvo predstavuje pre Paríž veľkú výzvu. Francúzsko v poslednom desaťročí stratilo možno aj 20 rokov z hľadiska konkurencieschopnosti," uviedol predseda EK José Manuel Barroso v rámci prezentácie špecifických odporúčaní pre krajiny EÚ.

Európska komisia zákonom z roku 2011 v rámci "európskeho semestra" získala právo vynášať odporúčania pre členské štáty aj v oblasti daňovej a sociálnej politiky.

Okrem toho zásluhou takzvaného "balíka dvoch legislatívnych aktov", ktorý nadobúda platnosť dnešným dňom, členské krajiny eurozóny, kam patrí aj Francúzsko, musia predložiť svoje národné rozpočty do konca októbra na posúdenie Európskej komisie z hľadiska ich udržateľnosti. V praxi to znamená, že ak expertov z EK nepresvedčia rozpočtové návrhy národných vlád, môžu ich vrátiť späť na prerobenie.

Stredajšie Hollandove výroky podľa denníka EUobserver však vytvárajú dojem, že veľké krajiny únie budú ignorovať odporúčania komisie, kým menšie a slabšie štáty budú poslušne reagovať podobne, ako to bolo v prípade dodržiavania pravidiel Paktu stability a rastu EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl