Francúzsko v reakcii na kritiku: Eurokomisárka Redingová urobila „kopanec“

Paríž 15. septembra (TASR) – Francúzsky minister pre európske záležitosti Pierre Lellouche obvinil dnes eurokomisárku Viviane Redingovú, že urobila "kopanec", keď prirovnala francúzsku politiku deportácií Rómov k udalostiam v druhej svetovej vojne.

Vyjadril sa vo vysielaní rádia RTL. "Tón, ktorý zaujala k tejto záležitosti…tak sa nehovorí k veľkému národu," zdôraznil.

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová pohrozila v utorok Francúzsku súdnym procesom pre deportácie Rómov do Bulharska a Rumunska.

"To, ako si … počína francúzska vláda, je hanbou…. Som presvedčená, že (Európska) komisia nemá inú možnosť, než podniknúť právne kroky, a to hneď v dvoch prípadoch. Jedným je diskriminačné správanie Francúzska voči určitej komunite, druhým je previnenie sa proti smernici o voľnom pohybe osôb v rámci (Európskej) únie.

Moja trpezlivosť je v koncoch, čo je veľa, to je veľa. Som šokovaná – Európa zažíva niečo, čo som si myslela, že počas druhej svetovej vojny zažila naposledy," povedala v utorok Redingová.

Počas druhej svetovej vojny bolo v nacistických koncentračných táboroch povraždených na 500.000 Rómov.

Francúzsko od začiatku tohto roka deportovalo z krajiny vyše 8000 zahraničných Rómov.

Zdroj: DPA

3 žab