Francúzsko: Vedenie opozičnej strany UMP po porážke Národným frontom odstúpilo

Paríž 27. mája (TASR) – Vodca hlavnej francúzskej opozičnej strany Zväz za ľudové hnutie (UMP) reagoval dnes na porážku svojej strany vo voľbách do Európskeho parlamentu ultrapravicovým Národným frontom (FN) Marine Le Penovej demisiou.

Jean-Francois Copé na stretnutí výkonného výboru strany povedal, že sa od 15. júna vzdáva funkcie, informovala rozhlasová stanica France Info. Spolu s ním odstúpi aj výkonný výbor, povedali novinárom významní členovia strany bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

„Výbor zlyhal kolektívne a preto preberá kolektívne zodpovednosť,“ povedala bývalá ministerka školstva, politička Valérie Pécresse.

Copého opozícia vnútri strany pod vedením premiéra Francoisa Fillona požadovala jeho okamžitú rezignáciu v súvislosti so škandálom okolo prideľovania multimiliónových zákaziek Copého priateľom, v dôsledku čoho vraj strana stratila voličov. Spoločnosť Bygmalion dostala za organizovanie konferencií počas Sarkozyho predvolebnej kampane v roku 2012 milióny eur, pričom niektoré akcie sa údajne nikdy neuskutočnili.

Stredopravý UMP bol najväčšou francúzskou stranou v končiacom EP a v predvolebných prieskumoch mal zhruba rovnakú podporu ako FN. Skončil však s výrazným odstupom ako druhý – FN bude mať v novom EP 24 poslancov a UMP 20.

Vládnuci socialisti skončili vo voľbách EP ako tretí s 13 poslancami.

Voľby nového vedenia UMP sa uskutočnia v októbri. Dovtedy povedú stranu spoločne traja bývalí premiéri: Fillon, Jean-Pierre Raffarin a starosta mesta Bordeaux Alain Juppé.

Fillon sa už nechal počuť, že sa bude usilovať o stranícku nomináciu na prezidentské voľby v roku 2017. Juppé má údajne tiež prezidentské ambície a aj Sarkozy už naznačil, že zvažuje svoj návrat.

3 žab dem