Francúzsko žiada väčšiu podporu EÚ pre boj proti terorizmu v Afrike

Riga 19. februára (TASR) – Francúzsko dnes obvinilo európskych spojencov z toho, že nedostatočne podporujú boj proti terorizmu a nestabilite v Afrike, v ktorom sa angažuje francúzska armáda. Informovala o tom agentúra Reuters.

Za uplynulé roky sa Francúzsko snažilo obnoviť poriadok v Stredoafrickej republike a v Mali viedlo vojenské operácie proti islamistom napojeným na al-Káidu.

Francúzska vláda však podľa agentúry Reuters len s ťažkosťami získava podporu európskych partnerov pre vojenské angažovanie sa v Afrike, nakoľko sú v tejto otázke dlhodobo zdržanliví.

Paríž tvrdí, že militantné hrozby v Afrike neustále silnejú, čoho dôkazom je prítomnosť Islamského štátu v Líbyi, ale aj ohrozovanie frankofónnych krajín v západnej Afrike extrémistami z nigérijskej organizácie Boko Haram.

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian vyzval dnes európskych partnerov, aby zvýšili svoju účasť v úsilí o zaistenie bezpečnosti v Afrike. Jeho prejav odznel na stretnutí ministrov obrany EÚ v lotyšskej Rige.

„S prihliadnutím na útoky v Paríži, Bruseli a Kodani už viac neexistuje hmatateľný rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou bezpečnosťou,“ zdôraznil na stretnutí Le Drian.

„Musíme konať ako na našich územiach, tak aj v krízových oblastiach. Bremeno spočívajúce v európskej bezpečnosti musí byť preto spravodlivo rozdelené. Žiadam o solidaritu,“ citovala dnes francúzskeho ministra obrany agentúra Reuters.

Le Drian ako príklad uviedol ťažkosti únie pri snahách o vyslanie 60 expertov na výcvikovú misiu v Stredoafrickej republike. Poukázal tiež na to, že EÚ má jednotku rýchleho nasadenia s dvoma tisícami príslušníkov, neustále pripravenú na boj, no nikdy ju ešte nepoužilo.

1 jlp rsc