Frontex hlási v prvom polroku 2014 viac migrantov ako počas „arabskej jari“

Brusel 13. augusta (TASR) – Počet nelegálnych prisťahovalcov, ktorí prekročili Stredozemné more z Líbye na územie Talianska, dosiahol v prvej polovici roka 2014 nový rekord. Za prvých šesť mesiacov tohto roka počet utečencov prekonal čísla zaznamenané počas „arabskej jari“ z roku 2011. Uviedla to Európska agentúra pre vonkajšie hranice (Frontex) v správe pre médiá.

Podľa správy agentúry so sídlom vo Varšave sa počet prisťahovalcov a utečencov, ktorí dorazili na stredomorské pobrežie Talianska a Malty, v prvých siedmich mesiacoch roka 2014 zvýšil o 500 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2013.

Väčšina utečencov, ktorí využívajú Líbyu ako odrazový mostík do Európy, pochádza z Eritrey a Sýrie. Ďalšie vysoké počty utečencov sú z Mali a Sudánu, uviedla hovorkyňa Frontexu Izabella Cooperová.

„Líbya je v súčasnosti veľmi nestabilná, čo znamená, že nezákonné siete prevádzačov v tejto krajine prosperujú,“ potvrdila Cooperová.

Frontex v oficiálnej správe oznámil, že od januára do júla 2014 preplávalo Stredozemné more do Talianska celkom 78.300 migrantov. Vlani v rovnakom období to bolo 12.915 migrantov. Počas „arabskej jari“ v roku 2011 bolo zaznamenaných celkovo 64.300 registrovaných imigrantov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon