FT: Dlhová kríza eurozóny už dolieha aj na firmy, predražuje im úvery

Londýn 29. decembra (TASR) – Dlhová kríza eurozóny už zasiahla aj európske firmy. Musia totiž platiť vyššie úroky než americké spoločnosti. Investori považujú riziko ich platobnej neschopnosti za vyššie než v prípade amerických konkurentov, čo sa odráža aj na ochote požičiavať im.

Rozdiely medzi výnosmi referenčných vládnych dlhopisov a úrokmi, ktoré platia firmy, bývali tradične nižšie v prípade európskych spoločností. Od konca novembra však podľa údajov Bank of America Merrill Lynch začali platiť vyššie prirážky než ich rivali z USA. To signalizuje, že európske spoločnosti začínajú platiť za dlhovú krízu krajín, ako sú Grécko, Írsko a Španielsko. Ďalším faktorom je zlepšenie rastových vyhliadok americkej ekonomiky.

Problémy okrajových štátov eurozóny na budúci rok zázračne nezmiznú, takže európske firmy budú mať pri požičiavaní si väčšie problémy než americké, tvrdí úverový stratég Bank of America Merrill Lynch Teo Lasarte.

Európske spoločnosti 21. decembra v priemere platili pri svojich dlhopisoch prirážku 1,89 percentuálneho bodu voči referenčným vládnym dlhopisom. Pre porovnanie, v prípade amerických firiem to bolo len 1,69 percentuálneho bodu. Tento rozdiel 0,20 percentuálneho bodu je rekordný. Európske spoločnosti tradične platili menšie prirážky z dôvodu rozdielov v štruktúre ich dlhu.

Rozdiely sú ešte výraznejšie v prípade poistenia proti platobnej neschopnosti firiem cez swapy úverového zlyhania (credit default swaps, CDS). Na začiatku septembra boli európske a americké indexy CDS v podstate rovnaké, ale odvtedy sa medzi nimi vytvoril výrazný rozdiel.

Index päťročných CDS na americké dlhopisy s ratingom na investičnom stupni klesol z približne 105 bodov na 85 bodov v uvedenom obdobím pričom iTraxx Europe, čo je index 5-ročných CDS na dlhopisy európskych emitentov s ratingom na investičnom stupni, zostal na 105 bodoch.

Tento rozdiel signalizuje, že podľa investorov existuje vyššie riziko platobnej neschopnosti v prípade európskych firiem než amerických, s čím je spojená nižšia ochota požičiavať im a vyššie úrokové sadzby.

Situácia v prípade firiem a bánk z okrajových štátov eurozóny, ktoré sa už prakticky nemôžu financovať na trhu, je ešte horšia. Zle je na tom napríklad Enel. Taliansky elektrárenský koncern má vysoký dlh z dôvodu akvizície španielskej spoločnosti Endesa pred tromi rokmi.

Výnosy dlhopisov španielskej vlády sa zvyšujú. Preto Madrid odložil plány na splatenie miliárd eur, ktoré dlhuje elektrárenským spoločnostiam. To viedlo agentúru Moody’s, že začala revidovať rating Enelu z dôvodu jeho potenciálneho zníženia.

Informoval o tom Financial Times.

12 lom vs