FT: Ministrom financií roka 2010 z EÚ je Wolfgang Schäuble

Londýn 6. decembra (TASR) – Nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho (68) vyhlásil renomovaný britský denník Financial Times za najlepšieho šéfa rezortu financií v členských krajinách Európskej únie (EÚ) za rok 2010.

V zdôvodnení výberu laureáta sa konštatuje, že aj keď člena spolkovej vlády sužujú zdravotné problémy (minister je po atentáte z 12. októbra 1990 pripútaný na invalidný vozík – pozn. TASR), vyštudovaný právnik sa úloh ujal s entuziazmom a stal sa jednou z dominantných postáv pri stretnutiach ministrov financií krajín EÚ, pričom súčasne zostal vo vlasti výraznou intelektuálnou silou.

Intenzita, s ktorou sa Nemecko zotavilo z hospodárskych problémov, patrí podľa denníka medzi prekvapenia roka. Berlín úspešne realizoval za Schäubleho expanzívnu finančnú politiku a postaral sa tak okrem iného o pokles miery nezamestnanosti.

Porotcovia v tejto súvislosti ocenili nemeckého ministra, ktorý prekonal vlaňajšie umiestnenie svojho predchodcu v rezorte Peera Steinbrücka (2. miesto), za odvahu a nápaditosť.

Druhú priečku v rebríčku, ktorý vyhlásili po piaty raz, obsadil poľský minister financií Jacek Rostowski, tretia platí šéfke francúzskeho rezortu financií Christine Lagarde.

3 le žab gl