FT: Niektoré štáty EÚ zvyšujú DPH, rastie riziko podvodov

Londýn 31. decembra (TASR) – Od začiatku roka 2011 mnohé krajiny Európskej únie (EÚ) zvyšujú daň z pridanej hodnoty (DPH). Tento krok má prispieť ku konsolidácii verejných financií. Zvýši však aj riziko cezhraničných podvodov, ktoré vlády stoja desiatky miliárd eur.

Počet a rozsah zvýšení DPH od začiatku roka 2011 je podľa analytika spoločnosti TMF Group Richarda Asquitha bezprecedentný. Dodal, že je to symptóm hospodárskej klímy, v ktorej sa vlády snažia "vymačkať" spotrebiteľov, aby nemuseli zvyšovať firemné dane.

V rámci EÚ schválili od januára 2011 zvýšenie DPH okrem Slovenska (z 19 % na 20 %) aj Británia (zo 17,5 % na 20 %), Portugalsko (z 21 % na 23 %), Poľsko (z 22 % na 23 %) a Lotyšsko (z 21 % na 22 %).

Podľa britského denníka Financial Times (FT) tieto opatrenia zrejme ešte zvýšia podvody s DPH, ako sú napríklad takzvané kolotočové podvody. Zjednodušene povedané, pri takýchto podvodoch sa v jednej krajine nakupuje tovar bez DPH a v inej sa predáva s DPH. EÚ vraj pri podvodoch s DPH príde ročne viac než o 200 miliárd eur.

Podvody s DPH sú tiež jednou z hlavných príčin toho, že výber DPH nenapĺňa plány vlád. Podľa vlaňajšej správy Európskej komisie (EK) tento rozdiel predstavoval celkovo približne 100 miliárd eur.

Podľa partnera advokátskej kancelárie McGrigors Jasona Collinsa zvyšovanie DPH povedie k nárastu podvodov s DPH a ovplyvní voľbu krajiny, v ktorej sa ich zločinci budú snažiť zrealizovať.

Zvýšenie DPH pripravujú aj ďalšie krajiny. Fínske ministerstvo financií tesne pred Vianocami oznámilo, že DPH v krajine by mala vzrásť o dva percentuálne body. Rast nepriamych daní nie je len záležitosťou EÚ. Napríklad Švajčiarsko navrhuje zvýšenie DPH. O raste DPH nedávno hovoril aj venezuelský prezident Hugo Chávez, ktorý chce zvýšiť 12-% DPH, aby mohol financovať infraštruktúrne projekty.

Informoval o tom Financial Times.

12 lom gl