FT: Nové záťažové testy európskych bánk sú nedôveryhodné

Frankfurt nad Mohanom 9. marca (TASR) – Regulátori zmiernili kľúčové časti nových záťažových testov, ktoré majú zvýšiť dôveryhodnosť európskych bánk v očiach investorov. A to aj napriek nedôveryhodnosti prvých záťažových testov európskeho bankového sektora, ktoré trhy považovali za príliš mierne, čo bolo tiež dôvodom na nové testovanie.

Niektoré zo scenárov, pomocou ktorých otestujú regulačné úrady bilancie bánk, sú ešte miernejšie než v prípade prvých testov. Nové záťažové testy vypočítajú vplyv 15-% pádu akciových trhov, čo je výrazne miernejšie než hypotetické scenáre, ktoré sa využili pri vlaňajších testoch, pričom sa nijako výraznejšie nesprísnili ani ostatné kľúčové parametre, tvrdí britský denník Financial Times (FT).

Európsky bankový dohľad EBA, ktorý vznikol v januári ako nový celoeurópsky regulačný úrad, chce získať dôveryhodnosť a zbaviť sa zlého imidžu svojho predchodcu, ktorým bol Výbor európskych bankových dohľadov (CEBS).

Nemenovaný londýnsky bankový analytik však pre Financial Times povedal, že "zatiaľ nič nezmenilo názor trhov na tento postup. Naposledy to bol vtip. Prečo by to aj teraz nemali prikrášliť?"

Vlaňajšie záťažové testy boli kritizované ako príliš mierne a úplne stratili dôveryhodnosť po tom, ako Írsko, ktorého najväčšie banky testami prešli, muselo požiadať o finančnú pomoc, aby zachránilo svoje banky.

Nemecký denník Handelsblatt minulý týždeň zverejnil kritériá testov, ktoré neskôr potvrdili zdroje blízke testovaniu. Vlaňajšie testy počítali so scenárom 20-% pádu akciových trhov, pričom nové testy len s 15-%. Pokiaľ ide o makroekonomické tlaky, modelový scenár nových testov počíta v tomto roku s 0,5-% poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) a s 0,2-% na budúci rok. Nový scenár je aj v tomto ohľade miernejší než vlaňajší.

Informoval o tom Financial Times.