Španielsko je pripravené požiadať o pomoc, aby ECB mohla kupovať jeho dlh

Madrid 16. októbra (TASR) – Španielsko je pripravené požiadať o finančnú pomoc, aby Európska centrálna banka (ECB) mohla začať nakupovať španielske dlhopisy. Žiadosť sa však odkladá z dôvodu potrieb iných štátov eurozóny.

Madrid zmenil postoj a už nemá problém so žiadosťou o pomoc. Analyzuje a čaká na vývoj externých faktorov, napríklad, ako to ovplyvní iné krajiny, ako je Taliansko.

Predstaviteľ španielskeho ministerstva hospodárstva povedal pre britský denník Financial Times (FT), že Španielsko nepotrebuje peniaze z eurovalu. Žiadosť o pomoc chce podať len preto, aby splnilo podmienky, ktoré stanovila ECB pre intervenciu na dlhopisovom trhu. Nákup dlhopisov zo strany ECB by mal pomôcť stlačiť úročenie španielskeho dlhu.

Najprv sa však Španielsko musí dohodnúť s európskymi partnermi o načasovaní. Hlavným dôvodom odkladu žiadosti o pomoc teda nie je neochota španielskej vlády, ktorá by sa obávala politických dôsledkov. Niektorí európski politici doteraz prejavovali znechutenie zo zdanlivej neochoty vlády premiéra Mariana Rajoya prijať zahraničnú finančnú pomoc.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble dal jasne najavo, že žiadosť Španielska o pomoc považuje za poslednú možnosť. Berlín sa obáva dôsledkov na ostatné slabšie členské štáty eurozóny. Odborníci sa rozchádzajú v názore, aký by to malo vplyv napríklad na Taliansko. Niektorí tvrdia, že by to znížilo úročenie talianskeho dlhu. Naopak, ďalší veria, že trh by okamžite tlačil na Rím, aby tiež požiadal o pomoc.

Španielska vláda nemá pocit, že by sa bezprostredne musela rozhodnúť, či požiada o pomoc. Výnosy španielskych dlhopisov od leta prudko klesli a Madrid môže počkať, či sa bude úročenie jeho dlhu ďalej znižovať.

Informoval o tom Financial Times.

12 lom gl