G. SOROS: Prísna fiškálna politika Nemecka ohrozuje euro

Berlín 23. júna (TASR) – Nemecké rozpočtové úspory ohrozujú projekt európskej integrácie, tvrdí americký miliardár a investor George Soros. V rozhovore pre nemecký týždenník Die Zeit dodal, že „nevylučuje kolaps eura“.

„Nemecká politika je nebezpečenstvom pre Európu, môže zničiť európsky projekt,“ myslí si Soros. „Ak Nemci nezmenia svoju politiku, zvyšku Európy by pomohol ich odchod z menovej únie.“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová tento mesiac predstavila opatrenia, ktoré majú v rozpočte počas najbližších 4 rokov usporiť 80 miliárd eur. Tento balík má krajine pomôcť, aby do roku 2013 znížila svoj rozpočtový schodok pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

„Nemci v súčasnosti tlačia svojich susedov do deflácie, ktorá môže mať za následok dlhé obdobie stagnácie. A to vedie k nacionalizmu, sociálnym nepokojom a xenofóbii. Ohrozuje to samotnú demokraciu,“ varuje Soros. „Nemecko je z globálneho hľadiska izolované. Prečo nedovolia zvyšovanie platov? Pomohlo by to k oživeniu ostatných krajín EÚ.“

Merkelová v pondelok (21.6.) obhajovala svoj rozpočtový plán. Americký prezident Barack Obama v piatok (18.6.) varoval veľké priemyselné a rozvíjajúce sa krajiny pred príliš rozsiahlymi úspornými opatreniami. Nadmerné škrty vo verejných výdavkoch môžu ohroziť zotavovanie svetovej ekonomiky, napísal Obama v liste adresovanom lídrom krajín skupiny G20 a dodal, že oživenie ekonomiky musí zostať pre G20 „najvyššou prioritou“.

Nemecká vláda nepredpokladá, že ostatní členovia G20 budú na víkendovom (26. až 27. júna) summite na ňu tlačiť, aby ekonomiku podporila novými stimulmi.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 lom pop