G. ZAVVOS: Politici schvaľujú nevyhnutné rozhodnutia, k bankovej únii sú bližšie

Bratislava 5. novembra (TASR) – Politickí predstavitelia Európskej únie (EÚ) už neprijímajú rozhodnutia o Európskej bankovej únii (EBÚ) v rámci nejakej vízie ale skôr z nutnosti. Tvrdí to poradca pre právne záležitosti Európskej komisie (EK) a bývalý veľvyslanec EK na Slovensku Georgios Zavvos. "Čo je najpotrebnejšie v tejto chvíli sú efektívne a rýchle reakcie," povedal dnes pre TASR Zavvos.

Ako zdôraznil, úsilie o prekonanie krízy núti politikov aby prijímali rozhodnutia v oblastiach, ktoré by inak s najväčšou pravdepodobnosťou zanedbali. Vďaka tomu sa tak podľa Zavvosa dostala EÚ za posledný rok oveľa bližšie k jednotnej EBÚ. "Predovšetkým preto, že Európska únia prijala veľmi dôležité rozhodnutia," podotkol Zavvos.

Jedným z dôležitých krokov bolo prijatie 1. piliera, ktorým je jednotný dozorný mechanizmus. V rámci neho bude Európska centrálna banka hlavným dozorným orgánom. "Prijať toto rozhodnutie trvalo 13 mesiacov a bolo to nesmierne dôležité rozhodnutie," zdôraznil. EK rovnako navrhla podobu jednotného rezolučného mechanizmu, ktorý má zabezpečiť riešenie krízových situácií bánk.

Ďalší postup v rámci vytvárania jednotnej bankovej únie si bude podľa Zavvosa vyžadovať silnú politickú vôľu zo strany predstaviteľov jednotlivých krajín EÚ. Opatrenia bude totiž potrebné transformovať do praxe ešte v súčasnom volebnom období. Teda ešte pred májom roku 2014, keď budú voľby do Európskeho parlamentu (EP).

har jk