Gambia chce pre zákon o homosexualite prerušiť styky s EÚ

Dakar 30. novembra (TASR) – Gambia preruší všetky rokovania s Európskou úniou a nedovolí, aby únia využívala prostriedky rozvojovej pomoci na nátlak, ktorým chce gambijskú vládu donútiť, aby zrušila nedávno prijatý prísny zákon namierený proti homosexualite. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie gambijského ministra zahraničných vecí Balu Garbu Jahumpu.

Jahumpa povedal, že prezident Yahya Jammeh – bývalý armádny dôstojník ktorý sa ujal moci po štátnom prevrate v roku 1994 – nedovolí iným štátom, aby jeho vláde diktovali, akú politiku má viesť.

„Gambijská vláda nepripustí nijaké rokovania o otázke homosexuality ani s EÚ, ani s iným štátnym zoskupením alebo štátom,“ povedal v rozhovore pre gambijskú televíziu Jahumpa.

Podľa Jahumpu je homosexualita „proti bohu“ a africkým tradíciám a Gambia bude v boji za jej potláčanie spolupracovať s ostatnými africkými krajinami.

Gambijský prezident podpísal v októbri zákon, podľa ktorého je homosexualita trestným činom a za jej praktizovanie môže byť udelený trest dlhoročného väzenia alebo aj doživotie.

Svoje ťaženie proti homosexualite začala Gambia práve v čase, keď má Európska únia rozhodnúť, či tejto západoafrickej krajine poskytne rozvojovú pomoc vo výške 150 miliónov eur, čo je téma o ktorej členské štáty únie diskutujú práve v súvislosti s nepriaznivým stavom dodržiavania ľudských práv zo strany gambijskej vlády.

1 luk