Grécka vláda tvrdí, že Trojka je mŕtva, víta vznik Bruselskej skupiny

Brusel 12. marca (TASR) – Zástupcovia Grécka, ktorí v stredu (11.3.) poobede začali v Bruseli rozhovory s medzinárodnými veriteľmi, hlásia menší diplomatický úspech. Trojka, termín, ktorý sa ujal pre zástupcov Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), sa zmenila na päťčlenný útvar pomenovaný Bruselská skupina. Popri zástupcoch EK, ECB a MMF bude o technických reformách pre Grécko rokovať aj grécka vláda a Európsky mechanizmus pre stabilitu.

Nové kvinteto expertov však musí pokračovať v doterajšom úsilí Trojky v záujme odblokovania ďalších finančných zdrojov zo záchranného balíka pre Grécko.

Grécka vláda Alexisa Tsiprasa za presadením novej podoby „záchrannej skupiny“ vidí svoje víťazstvo. Dúfa, že ako jej plnoprávny člen tohto tímu bude mať vplyv na rozhodovanie a že to v očiach obyvateľov podarí zlepšiť doterajšiu zlú povesť technokratických inšpektorov Trojky. Tí od roku 2010 pravidelne chodili do Atén, kde prísne dozerali na činnosť jednotlivých ministerstiev, aby reformy nanútené Grécku za účelom fiškálnej konsolidácie prebiehali podľa plánu. Gréci inšpektorov prezývali „muži v čiernom“.

Tsiprasovi sa podarilo tiež presadiť, aby sa politické a technické rokovania odohrávali v Bruseli a aby inšpektori nechodili do Atén. Na druhej strane si pôvodná Trojka ponechala svojich doterajších vedúcich misií, keď na rokovaniach Bruselskej skupiny EK bude zastupovať Declan Costello, za ECB bude vystupovať Klaus Masuch a v mene MMF bude aj naďalej rokovať Rishi Goyal.

Nová grécka vláda zložená z predstaviteľov radikálnej ľavice už bola nútená prijať viaceré ústupky zo strany veriteľov, aby finančný záchranný program v hodnote 7,2 miliardy eur pokračoval, zároveň sa však snaží čo najviac vychádzať v ústrety voličom, a preto okrem vlastného harmonogramu reforiem trvá aj na tom, že misie inšpektorov už nebudú chodiť do Atén. V gréckej metropole budú pracovať len technické tímy gréckej vlády a medzinárodných veriteľov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop