Grécke ministerstvo financií poprelo telekonferenciu o odchode z eurozóny

Brusel 23. mája (TASR) – Grécko ministerstvo financií dnes večer v oficiálnom komuniké poprelo správu o tom, že sa v pondelok (21.5.) počas telefonickej konferencie pracovnej skupiny zastupujúcej ministrov financií eurozóny (Euroskupina) hovorilo o prípravách na odchod Grécka zo spoločnej menovej únie.

V dnešnej správe agentúry Reuters sa uvádza, že každá z krajín eurozóny individuálne pripraví plány pre prípad, že Grécko vystúpi z menovej únie. Na tomto sa mala v pondelok zhodnúť pracovná skupina expertov Euroskupiny.

"Takéto informácie nielenže sú falošné, ale ony spochybňujú úsilie Helénskej republiky čeliť výzvam, pred ktorými stojí v tomto zložitom období," uvádza sa v komuniké gréckeho ministerstva financií, o ktorom informovala belgická tlačová agentúra Belga.

Správu agentúry Reuters dnes nepriamo potvrdil belgický minister financií Steven Vanackere, keď uviedol, že sú nutné mimoriadne plány pre prípad, ak by sa Grécko rozhodlo vzdať eura, aj keď vlády eurozóny s tým nepočítajú. Podľa neho nemať v zálohe mimoriadny plán pre každú situáciu – teda aj pre odchod Grécka z eurozóny – by bolo nezodpovedné zo strany každej vlády.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh