Grécko dostane peniaze na pokrytie májových splátok svojich dlhov včas (2)

Brusel 4. mája (TASR) – Eurozóna bude mať sumu, ktorá je potrebná na pokrytie aktuálnych splátok gréckych dlhov, pripravenú do polovice mája bez ohľadu na možné odklady procesu schvaľovania úverov pre Grécko v niektorých národných parlamentoch. Oznámila to dnes Európska komisia (EK).

Členovia eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF) sa zaviazali, že poskytnú Grécku v priebehu troch rokov úvery v celkovej výške 110 miliárd eur, aby mu pomohli prekonať dlhovú krízu a znížiť rozpočtový deficit.

Dolná komora francúzskeho parlamentu už schválila francúzsky podiel na záchrannom balíku pre Grécko a očakáva sa, že v piatok 7. mája prejde hladko aj cez hornú komoru, Senát. Paríž tak v rámci finančnej pomoci od členov eurozóny požičia Aténam za tri roky 16,8 miliardy eur.

Vo väčšine krajín eurozóny však ešte návrh na úver pre Grécko neprišiel celou schvaľovacou procedúrou. Atény pritom musia do 19. mája uhradiť splátky z dlhopisov vo výške 8,5 miliardy eur.

Slovensko ale v júni čakajú parlamentné voľby a súčasná vláda chce prenechať rozhodovanie o poskytnutí viac ako 800 miliónov eur na pomoc Grécku na nový parlament.

"Budeme pripravení pokryť načas potreby Grécka z hľadiska financovania jeho záväzkov v termíne splatnosti. Do polovice mája budeme mať potrebnú sumu," vyhlásil hovorca komisie Amadeu Altafaj v reakcii na otázku o príspevku Slovenska.

"Je jasné, že každý člen eurozóny musí tento návrh predložiť parlamentu. Schvaľovacie procedúry v jednotlivých štátoch sú rozdielne. Väčšina z nich, ak aj nie všetky, prisľúbili, že tak urobia v skrátenom legislatívnom konaní," pripomenul.

Dodal, že tieto schvaľovacie procesy majú vplyv na termín uvoľnenia úverov od jednotlivých štátov, ale nie na rozhodnutie aktivovať záchranný balíček pre Grécko.

Nemenovaný predstaviteľ komisie k tomu dodal, že aj keď žiadna krajina eurozóny nemôže byť prinútená požičať Grécku, na druhej strane, nemôže ani zablokovať finančnú pomoc od tých, ktorí sa rozhodnú ju Aténam poskytnúť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop