Grécko: EÚ ešte nepredložila OSN žiadnu rezolúciu o Kosove

Belehrad 31. júla (TASR) – Európska únia ešte nepredložila OSN nijakú rezolúciu o Kosove, povedal dnes námestník gréckeho ministra zahraničných vecí Dimitris Drutsas, ktorý sa v Belehrade stretol so šéfom srbskej diplomacie Vukom Jeremičom.

Podľa Drutsasa členské krajiny EÚ ešte stále rokujú a koordinujú jednotné stanovisko v otázke Kosova. Spolu s Jeremičom sa zhodli na tom, že udržateľné riešenie pre budúcnosť západného Balkánu je taká, ktorá ho povedie smerom k EÚ, citoval srbský spravodajský server RTS.

"Stanovisko Grécka k jednostranne vyhlásenej nezávislosti Kosova je dobre známe a nebude sa meniť," zdôraznil Drutsas. Ako dodal, otázka Kosova by sa mala vrátiť na pôdu OSN.

Grécko patrí spolu s Cyprom, Rumunskom, Slovenskom a Španielskom k piatim členským krajinám EÚ, ktoré aj po zverejnení právne nezáväzného verdiktu Medzinárodného súdneho dvora, že jednostranne vyhlásená nezávislosť Kosova od Srbska nebola v rozpore s medzinárodným právom, zostali pri odmietavom stanovisku k uznávaniu Kosova.

Drutsas sa počas svojej dvojdňovej návštevy Srbska stretol aj s prezidentom Borisom Tadičom a patriarchom srbskej pravoslávnej cirkvi Irinejom.

12 zsl dem